Ruben Vardanyana 20 il həbs cəzası verildi
Az?rbaycan Respublikasinin Cinayət Məcəlləsi çərçivəsində həyata keçirilən məhkəmə iclasında, Ermənistan vətəndaşı Ruben Vardanyan barəsində açıqlanmış hökm 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə nəticələnmişdir. Bu hökm, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətlərinin, terrorçuluğun və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə bağlı açılan cinayət işinin bir hissəsidir.
Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən keçirilən iclasdə hakim Zeynal Agayevin sədrlik etdiyi panel, Camal Ramazanov və Anar Rzayevdən ibarət olub. İclasda Vardanyan, dövlət hesabına vəkil ilə təmin edilib. O, rus dilində tərcüməçi ilə birgə iclasda iştirak etmişdir. Məhkəmə iclasında, zərərçəkmiş şəxslərin bir qismi, onların hüquqi varisləri və nümayəndələri də iştirak ediblər.
Məhkəmə iclasında, Azərbaycan dövləti adından zərərçəkmiş şəxslərin hüquqlarını müdafiə edən prokurorlar da yer alıblar. İclasda, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Aparatının rəhbəri Rüfət Məmmədov da iştirak etmişdir. Tərəflərin iştirakı ilə Vardanyan ilə bağlı hüquqi müzakirələr aparılmış, onun cəzalandırılması məsələsi müzakirə olunmuşdur.
Hökmə əsasən, Ruben Vardanyan 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib. Prokuror, məhkəmə iclasında Vardanyanın ömürlük azadlıqdan məhrum edilməsini tələb etmişdi. Lakin, məhkəmə hökmləndirilmiş şəxsin cəzasını 20 il olaraq müəyyən etmişdir.
Ruben Vardanyan, Ermənistanın tanınmış simalarından biri olub, lakin onun fəaliyyəti son dövrlərdə mübahisəli və cinayətkar fəaliyyətlərlə bağlanmışdır. Məhkəmə iclasının nəticələri, Vardanyanın cinayətkar fəaliyyətlərinin cəmiyyətə qarşı olan təsirini nəzərdə tutaraq, onun cəzasını müəyyən etmişdir.
Xatırladaq ki, bu hökm, Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri çərçivəsində verilib. Vardanyan, müharibə dövründə bir sıra cinayətlərdə iştirak etməkdə ittiham edildi. Bu, onun mühakimə edildiyi cinayətlərin bir hissəsidir. Məhkəmə, cinayətlərin əhəmiyyətini və cəmiyyətdə yarada biləcək fəsadlarını nəzərə alaraq müvafiq qərar qəbul etmişdir.
Məhkəmə qərarına əsasən, Vardanyan, 20 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunmaqla yanaşı, həmin müddət ərzində cəzasını çəkməli olmuşdur. Bu hökm, həmçinin Azərbaycanın cinayət hüquqi sistemindəki ciddi yanaşmanın və cinayətkar fəaliyyətlərin ciddiliyinin nümayişidir. O, gələcəkdə də bu cür cinayətlərin qarşısının alınmasına yönələn hüquqi tədbirlərin görülə biləcəyinə dair mesaj vermişdir.