"Qadagan Yerlərdə Elektron Siqaret Cəriməsi 30 Manat!"
Azərbaycanda qadağan edilən yerlərdə elektron siqaret çəkənlər 30 manat cərimə ediləcək
Azərbaycanda Elektron Siqaretlərə Qarşı Yeni Nizamnamə
2023-cü ilin fevral ayında Azərbaycan hökuməti, elektron siqaretlərin istifadəsinə dair yeni qanun layihəsini müzakirəyə çıxarıb. Bu qanun, xüsusi olaraq, elektron siqaretlərin qadağan edildiyi yerlərdə, küçələrdə və ictimai ərazilərdə istifadəsinə dair cəza tətbiqini nəzərdə tutur. Bu cəza, 30 manat məbləğində olacaq. Beləliklə, qanunun qəbul edilməsiylə, qeyri-qanuni elektron siqaret istifadəsinin qarşısını almaq məqsəd güdür.
Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin iclasında müzakirə edilən bu yeni maddələr, elektron siqaretlərin istifadəsinə qarşı daha sərt tədbirlərin görülməsinə imkan tanıyır. Bu cür tədbirlər, həm də sağlamlıq mühafizəsi baxımından vacibdir, çünki elektron siqaretlərin tütün olduqca yayılmış bir alternativi olmasına baxmayaraq, onların zərərliliyi hələ də mübahisəlidir.
Hüquq siyasəti komitəsinin iclasında vurğulandı ki, yeni qanun maddələri, ictimai yerlərdə insan sağlamlığına ziyan vuran fəaliyyətlərin azaldılmasına yönəlib. Eyni zamanda, bu qanun, geçici rejimdə olacaq və dəyərləndirilməsi üçün müəyyən bir müddət sonra yenidən müzakirə ediləcək.
Bununla yanaşı, ölkənin sağlamlıq sisteminə daxil olan mütəxəssislər, elektron siqaretlərin zərərləri barədə əhalini məlumatlandırmağın vacibliyini də qeyd etdilər. Gözlənilir ki, bu qanun qəbul edildikdən sonra, insanlara sağlam həyat tərzini seçməkdə dəstək olacaq.
Əlavə olaraq, pərakəndə satış yerlərində elektron siqaret və onun aksessuarlarının satışı ilə bağlı tənzimləmələrə də diqqət yetiriləcək. Bu, tütün məhsullarının istehlakı, o cümlədən elektron siqaretlərin yayılmasını tənzimləmək məqsədini güdür.
Bu qanunvericilik təşəbbüsü, cəmiyyətdə sağlamlıq mühafizəsinə yönəlik daha sərt addımların atıldığını göstərir. Gələcəkdə, tütün alış-verişinin və istehlakının azaldılması məqsədilə bu cür qanunların qəbul edilməsi vacibdir və bu, Azərbaycan xalqının sağlamlığını qorumaq məqsədini güdür.
Bir daha xatırlatmaq istəyirik ki, qəbul ediləcəyi gözlənilən yeni qanun, elektron siqaretlərin qadağan edildiyi yerlərdə istifadəsini 30 manat cərimə ilə cəzalandıracaq. Bu icra prosesinin həyata keçirilməsi üçün dövlət qurumları arasındakı əməkdaşlığın artması müsbət nəticələr verə bilər.