"Partlayış səsindən narahat olmayın, xəbərdarlıq!"
Arazmedia.az-a verilən məlumata görə, 16-20 fevral tarixi arasında Pirəkəşkül və Ağdərə bölgələrində istismar müddəti başa çatan və istifadəyə yararsız döyüş sursatları, təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməklə məhv ediləcək. Bu məhv etmə prosesi, Pirəkəşkül qəsəbəsi yaxınlığındakı poliqonda və Ağdərə rayonu ərazisindəki təlim mərkəzində həyata keçiriləcək.
Bildirilib ki, bu müddət ərzində baş verəcək partlayış səsindən narahat olmamağı, bunun təhlükəsizlik tədbirləri çərçivəsində həyata keçiriləcəyini əhalinin diqqətinə çatdırırlar. Müdafiə Nazirliyi, partlayışları aşkar etməyə çağırır və həmin dövrdə əhalidən düşmənçilik və ya narahatlıq hissi keçirməməyi rica edir.
Həmçinin, müvafiq orqanlar tərəfindən həyata keçirilən bu prosess, təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədini güdür. İstismar müddəti başa çatan və istifadəyə yararsız olan döyüş sursatlarının məhv edilməsi, əhalinin təhlükəsizliyi üçün olduqca vacibdir. Bu cür əməliyyatlar, müvafiq təhlükəsizlik qaydalarına riayət edilməklə həyata keçirilməlidir.
Partlayışların baş verəcəyi günlərdə, nazirlik əhalini bu barədə məlumatlandırmağı ön planda saxlayır. Partlayış səs-küyünün hiss edilməsi ilə bağlı narahatlığa səbəb olmayacağını vurğulayıb. Bu, insanlar üçün əhəmiyyətli bir xəbərdarlıqdır, çünki baş verəcək partlayışlardan sonra əraziyə kənar şəxslərin girməsi qadağandır və bu, təhlükəsizliyin qorunmasını təmin etmək məqsədi güdür.
Ağdərə rayonunda həyata keçirilən bu fəaliyyətlər, eyni zamanda, ordu ilə əhali arasında etimadın güclənməsinə də xidmət edir. Müdafiə Nazirliyi, müvafiq əməliyyatların zamanında və qeyd olunan qaydalara əməl edilərək həyata keçirilməsinin vacibliyini bir daha xatırladır. Belə tədbirlər, cəmiyyətin təhlükəsizlik anlayışının artırılmasında da müsbət rol oynayır.
Nəticə etibarilə, Pirəkəşkül və Ağdərə ərazisində, fevral ayının 16-dan 20-nə qədər baş verəcək olan döyüş sursatlarının məhv edilməsi prosesi, təhlükəsizlik baxımından mütləqdir. Bunun nəticəsində, əhalinin təhlükəsizliyi yüksək səviyyədə təmin olunmuş olacaqdır. Xalq arasında məlumatlandırma kampaniyası da aparılır ki, insanlar bu saatlarda baş verəcək səslərdən narahat olmasınlar.
Hər kəsin bu barədə məlumatlı olması, əməliyyatın daha səmərəli və təhlükəsiz şəkildə icra olunmasına rəvac verir. Nazirliyin bu təşəbbüsü, ictimaiyyətə olan etibarın artırılması və təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün önəmli bir addım olaraq diqqətəlayiqdir.
Qeyd edək ki, belə proseslərin həyata keçirilməsi, hüquqi və sosial məsuliyyətin ön planda tutulmasını da tələb edir. Bu, gələcəkdə belə əməliyyatların idarə olunmasında da faydalı təcrübə olacaqdır.