Dumanlı hava səbəbindən sürət həddi endirildi!
Hazırda Bakıda müşahidə edilən dumanlı hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq Zığ dairəsi-Hava Limanı yolunda bəzi zolaqlar üzrə sürət həddi 20 km/saat endirilib
Bakıda Dumanlı Hava Sıraiti və Sürət Həddi Endirilməsi
Hazırda Bakıda müşahidə edilən dumanlı hava şəraiti ilə bağlı Zig dairəsi-Hava Limanı yolunda bəzi zolaqlar üzrə sürət həddi 20 km/saat endirilib. Bu dəyişiklik, sürücülərin təhlükəsizliyini artırmaq məqsədilə həyata keçirilib.
Arazmedia.azın verdiyi məlumata görə, bu barədə Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi (NIIM) məlumat yayıb. Hava şəraitinin sürücülər üzərində yaratdığı mənfi təsiri azaltmaq üçün müvafiq tədbirlər görülüb.
NIIM-in əməkdaşları tərəfindən yayımlanan məlumatda, dumanlı hava şəraiti təkcə sürət həddinin endirilməsi ilə böyümədiyi, eyni zamanda bütün sürət tablolarında “Dumanlı hava” xəbərdarlıq siqnalının işə salındığı qeyd edilib. Bu xəbərdarlıq, sürücülərin daha ehtiyatlı olmalarını təmin etmək, yəni müəyyən olunan sürət həddinə əməl etmələrini təşviq etmək məqsədini güdür.
Sürücülərdən xahiş olunur ki, bu xəbərdarlığı diqqətə alsınlar və yollarda təhlükəsizliyə daha çox önəm versinlər. Dumanlı hava şəraiti, görüş məsafəsini azaldaraq avtomobillərin zərbəyə məruz qalma riskini artırır. Ehtiyatlı olmayan sürücülər, yol qəzalarına, karayolu təhlükəsizliyinin pozulmasına səbəb ola bilərlər.
Bu cür hava şəraiti zamanı, sürücülərin istinad etmələri üçün daha aşağı sürət həddinin tətbiq edilməsi müdrik bir nəticədir. Sürücülər, hava şəraitindən asılı olaraq, sürət tənzimləmələrini həyata keçirərək, həm özlərinin, həm də digər yol istifadəçilərinin təhlükəsizliyini qorumalıdırlar.