"Yanvarda 15,8 milyon manat büdcədən geri qaytarıldı"
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanda dövlət büdcəsindən fiziki və hüquqi şəxslərə ümumilikdə 15,8 milyon manat məbləğində vəsait geri qaytarılıb
```html
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanda dövlət büdcəsindən fiziki və hüquqi şəxslərə ümumilikdə 15,8 milyon manat məbləğində vəsait geri qaytarılıb.
Arazmedia.az-ın məlumatına görə, bu barədə Maliyyə Nazirliyi açıqlama yayıb. Geri qaytarılan vəsaitlər, ölkə ərazisində istehsal və kommersiya məqsədi daşımayan malların alınması, fiziki şəxslərin pərakəndə ticarət və ictimai iaşə sahəsində, eləcə də mədəniyyət (teatr, kino, muzey, konsert) və tibbi xidmətlərində, işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki mehmanxana xidmətlərində ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılmasına aiddir.
Bununla yanaşı, bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV, habelə artıq ödənilmiş digər vergilər, dövlət rüsumları, faizlər və maliyyə sanksiyaları da vətəndaşlara geri qaytarılıb. Bu addımlar, sahibkarlıq mühitinin dəstəklənməsi və iqtisadi fəallığın artırılması məqsədini güdür.
Bu cür geri qaytarma əməliyyatlarının həyata keçirilməsi, dövlətin mülkiyyət hüquqlarını və vergi qanunvericiliyini tənzimləmək üçün qəbul etdiyi islahatların bir hissəsidir. Ölkədə iqtisadiyyatı canlandırmaq, istehsal sahələrini inkişaf etdirmək və vətəndaşların sosial vəziyyətini yaxşılaşdırmaq üçün dəstək tədbirləri müntəzəm olaraq davam etdirilir. Maliyyə Nazirliyinin bu yöndə atdığı addımlar, inflyasiyanın azalmasına, müstəqil iqtisadiyyatın inkişafına və iş yerlərinin yaradılmasına müsbət təsir göstərir.
Əlavə olaraq, əhalinin iqtisadi fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədilə, geri qaytarılan vəsaitlərin miqdarı həmçinin iqtisadi artımın vacib bir göstəricisidir. Bu da öz növbəsində, dövlətin vergilərdən əldə etdiyi gəlirlər üzərində müsbət təsir yaradır. Beləliklə, dövlət büdcəsini gücləndirmək və müvafiq sahələrin inkişafını dəstəkləmək üçün bu cür tədbirlərin davam etdirilməsi planda olan prioritetlərdən biridir.
Müvafiq addımlarla, iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarına dəstək olunması, iri layihələrin reallaşdırılması, kiçik və orta müəssisələrin inkişafı üçün daha əlverişli şərait yaradılması hədəflənir. Bu yanaşma, Azərbaycan iqtisadiyyatının müstəqilliyi və davamlı inkişafını təmin etmək üçün zəruri hesab edilir.